Oświetlenie w placówkach handlowych ma ogromne znaczenie – sprawia, że klienci czują się w nich komfortowo. Pomaga też dobrze wyeksponować poszczególne produkty lub ich kategorie. Oświetlenia wymagają nie tylko sufity, ale również poszczególne regały. Także owoce i warzywa, czy nabiał powinny być w odpowiedni sposób doświetlone.

Co wziąć pod uwagę przy doborze oświetlenia?

  • Barwa światła

Barwa światła emitowanego przez źródło światła mierzona jest w Kelwinach (K). Sklepy spożywcze, w których poziom natężenia oświetlenia jest większy niż 500 lx (luks) powinny posiadać oświetlenie o barwie około 4000K. W przypadku placówek o mniejszej powierzchni, gdzie poziom natężenia jest mniejszy niż 500lx, należy rozważyć stosowanie światła ciepłego o barwie 3000K.

  • Współczynnik oddawania barw CRI

Współczynnik wskazuje jak dane źródło światła oddaje barwy przedmiotów oświetlanych z jego pomocą. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1 obiekty handlowe powinny być oświetlane światłem ze współczynnikiem CRI wynoszącym min. 80.

W przypadku technologii LED warto mieć także na uwadze:

  • Natężenie oświetlenia [lx] – ilość światła padającego na daną powierzchnię w przestrzeni handlowej.
  • Strumień LED [lm] – całkowity strumień świetlny emitowany przez wszystkie zainstalowane źródła światła.
  • Żywotność [h] – szacowany okres zachowania gwarantowanych parametrów oświetleniowych dla opraw w technologii LED – 50 000h
  • Strumień świetlny oprawy [lm] – całkowita ilość światła emitowana przez oprawę oświetleniową.
  • Luminancja [cd/m2] – ilość światła odbitego od powierzchni oświetlanej, odbieranej przez oko.

Nasze oprawy w sieciach spożywczych

EFL-Polaris od lat dostarcza i montuje oświetlenie w sieciach handlowych, w tym Spar i Topaz. Nowoczesne oświetlenie LED zainstalowane zostało w placówkach Spar m.in. w Krakowie (Osiedle Centrum, Krakowska, Przy rondzie, Stradomska, Życzkowskiego), Lesznie, Poznaniu (Malta), Radomiu, Rzeszowie, a także w Płocku przy ul. Tysiąclecia 2a, gdzie zastosowano np. oprawy liniowe Zander, Solo Slim, Verto 190 oraz oświetlenie awaryjne. W przypadku Topaz oprawy Zander, Nemo, SoloSlim czy Shark widnieją m.in. w sklepie w Wiśniewie; oświetlenie firmy zamontowano także w pierwszej hali sprzedaży typu Cash&Carry w Opolu Starym k. Siedlec.

Więcej informacji o produktach firmy można znaleźć na www.efl-polaris.com/produkty/