Dobór odpowiedniego  oświetlenia do zakładów produkcyjnych oraz przestrzeni magazynowych to jeden z najważniejszych aspektów podczas projektowania tych powierzchni. Dobrze dobrane oświetlenie wspiera właściwe funkcjonowanie realizowanych procesów, zapewnia komfort pracownikom, a także wpływa na ograniczenie kosztów energii.

Wpływ oświetlenia na efektywność pracy i bezpieczeństwo pracowników

Hale magazynowe i przestrzenie przemysłowe to zazwyczaj ogromne powierzchnie, które nie mają dostępu do światła dziennego lub posiadają go bardzo niewiele. Mając na uwadze zatem nieraz nawet 12 godzinny system pracy, ważne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa pracy. Jednym z bardziej istotnych elementów jest właściwe zaprojektowanie i dobór oświetlenia. Doświetlone stanowiska pracy ułatwiają rozpoznanie zagrożeń i pozwalają na szybsze reakcje np. pracowników obsługujących wózki widłowe czy inne maszyny, a także są wielkim wsparciem w momencie, gdy należy działać z większą precyzją. Dzięki temu możliwe jest choćby ograniczenia wypadków przy pracy, a jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 r.[1] do wielu z nich w ubr. doszło także w branżach przetwórstwa przemysłowego, gospodarki magazynowej i transporcie – co potwierdza, że praca na hali magazynowej lub produkcyjnej obarczona jest dość wysokim ryzykiem zawodowym. Jednocześnie, gdy oświetlenie jest zbyt słabe lub barwa światła jest nieodpowiednia, pracownik może odczuwać gorsze samopoczucie, zmęczenie wzroku czy bóle głowy. Wpływa to na problemy z jego koncentracją, nerwowość, a w konsekwencji przekłada się na obniżenie wydajności jego pracy.

Oświetlenie LED a oszczędność energii

Dla przedsiębiorstw, odpowiednie oświetlenie jest ważne także z ekonomicznego punktu widzenia. Hale i magazyny ze względu na swoją często dużą powierzchnię i ciągłość pracy, generują wysokie koszty związane z poborem energii elektrycznej, a ceny tej ostatniej rosną. Ograniczenie zużycia energii ma również pozytywny wpływ na środowisku naturalne poprzez zmniejszenie emisji CO2. Dlatego warto wybierać systemy zmierzające do wykorzystania energooszczędnych źródeł światła.

Czego wymagają przepisy?

Warunki oświetleniowe określane są m.in. przez przepisy BHP czy Normę PN-EN 12464-1: 2004 „Oświetlenie miejsc pracy we wnętrzach”, które uwzględniają konieczność spełnienia określonych wymogów i przestrzegania wyznaczonych norm w danych przestrzeniach. Ta ostatnia wskazuje minimalne wymagania jeśli chodzi o oświetlenia w magazynach. Zgodnie z Normą PN-EN 12464-1 średnie natężenie oświetlenia powinno wynosić w przypadku takich powierzchni między 100 lx a 200 lx.

Podczas projektowania oświetlenia w przestrzeniach magazynowych należy zwrócić szczególną uwagę, by dobrze doświetlić część między regałami, by lampy nie oślepiały zbyt mocno pracowników wózków widłowych, którzy układają np. towar na górnych półkach, a także by podwieszane oprawy oświetleniowe nie stanowiły przeszkody podczas załadunku lub rozładunku towarów. W niektórych przypadkach niezbędne jest zapewnienie właściwego oświetlenia awaryjnego np. w przypadku pomieszczeń, w których mogłoby dojść do zagrożenia zdrowia czy życia pracowników, w chwili awarii elektryczności.

Jakie oświetlenie wybrać?

Jednym z  najlepszych rozwiązań oświetleniowych dla powierzchni magazynowych i przemysłowych są oprawy LED. Dostępne na rynku diody LED o wysokim współczynniki CRI, emitują światło najbardziej zbliżone do tego, które daje słońce, co wpływa na komfort i jakość pracy. Należy zadbać też o odpowiednią barwę światła – w magazynach zalecane jest to o barwie białej neutralnej.

EFL Polaris oferuje wiele rozwiązań oświetleniowych dedykowanych takim przestrzeniom, wśród nich nowoczesne oprawy LED: Wing, Izar, Petrol Mini czy Zander. Jedną z ostatnich realizacji EFL Polaris w tym obszarze było oświetlenie hali produkcyjno-magazynowej Mardom w Lipnikach Starych k. Pułtuska. Zamontowane zostały tam w przestrzeniach magazynowych i biurowych oprawy LED Wing-150, Wing-200, Izar-9300, Sharh-100, Rand-58, Solo-Slim-6060 czy Dizar-T.  Mardom to producent karniszy, dekoracji okiennych oraz mebli z litego drewna, którego produkty dostępne są w największych sieciach handlowych m.in. w Ikei czy Castoramie.

 

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2020-roku-dane-wstepne,3,42.html